Vicor Corporation V110C15C100B3
V110C15C100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C15C100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V110C15C100B3.pdf
Availability of V110C15C100B3
QUANTITY
V110C15C100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C15C100B3
Internal Part NumberEIS-V110C15C100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C15C100B3
Related LinksV110C1, V110C15C100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C15C100B3 Details Description
Related parts for V110C15C100B3
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
MCU 16BIT 512K FLASH 144-PQFP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
CONN RCPT 240POS 8COL RT ANG datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC MBR 10 BUTTON 10 LED 32QFN datasheet.pdf
RES 120.8K OHM 0.4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf