Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM10-600-E3/96
BYM10-600-E3/96 picture photo
Mfg. Part Number
BYM10-600-E3/96
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 1A DO213AB
Datasheet Download
BYM10-600-E3/96.pdf
Availability of BYM10-600-E3/96
QUANTITY
BYM10-600-E3/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM10-600-E3/96
Internal Part NumberEIS-BYM10-600-E3/96
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM10-600-E3/96
Related LinksBYM10-6, BYM10-600-E3/96 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM10-600-E3/96 Details Description
Related parts for BYM10-600-E3/96
IC INTERFACE 8BIT ANALOG 80LQFP datasheet.pdf
IC 5DRV/3RCV RS232 5V 28SSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 6POS DUAL 30AU datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 10 IN 6 OUT datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC M8 CONN datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf