Murata Electronics North America GRM155R61A223KA01D
GRM155R61A223KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61A223KA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61A223KA01D.pdf
Availability of GRM155R61A223KA01D
QUANTITY
GRM155R61A223KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61A223KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61A223KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61A223KA01D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61A223KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61A223KA01D Details Description
Related parts for GRM155R61A223KA01D
IC REG LDO 5V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
LED MATRIX DISPLAY PANEL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 10MM datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 160IO 208FPBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
250 TB SOCKET RA datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-6BARG 0-5V datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/12-V-5 0 P26 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf