Vishay Semiconductor/Diodes Division BYM12-200HE3/96
BYM12-200HE3/96 picture photo
Mfg. Part Number
BYM12-200HE3/96
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB
Datasheet Download
BYM12-200HE3/96.pdf
Availability of BYM12-200HE3/96
QUANTITY
BYM12-200HE3/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYM12-200HE3/96
Internal Part NumberEIS-BYM12-200HE3/96
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F20pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYM12-200HE3/96
Related LinksBYM12-2, BYM12-200HE3/96 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYM12-200HE3/96 Details Description
Related parts for BYM12-200HE3/96
MOSFET N-CH 55V 75A TO-247 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO213AB datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 8" 8S FIN datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 800V 40A DO5 datasheet.pdf
MOD CBL 25FT OPEN END COILED datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 39 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
25 WAY LOW COST D SUB BACKSHEL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 530MA 1.28 OHM datasheet.pdf