Zetex Semiconductors BYP53-150
BYP53-150 picture photo
Mfg. Part Number
BYP53-150
Manufacturer
Product Category
ZETEX IC
Brief Description
25A Silicon Power Rectifier Diode IC
Datasheet Download
BYP53-150.pdf
Availability of BYP53-150
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BYP53-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYP53-150
Internal Part NumberEIS-BYP53-150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ZETEX
Delivery TimeIn stock, ship BYP53-150 today.
SeriesBYP53-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount
PackagingTape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for BYP53-150
Alternative Part (Replacement)EIS-BYP53-150
Country of OriginUSA / TAIWAN / Philippines
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ZETEX Product CategoryPOWER IC, Regulators, DIODEs, Transistors
Related LinksBYP5, BYP53-150 Datasheet, Zetex Semiconductors Distributor
BYP53-150 Details Description
Related parts for BYP53-150
SIDAC SYM 3CHP 270V 150A TO220 datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 870MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf