Zetex Semiconductors BYP53-200
BYP53-200 picture photo
Mfg. Part Number
BYP53-200
Manufacturer
Product Category
ZETEX IC
Brief Description
25A Silicon Power Rectifier Diode IC
Datasheet Download
BYP53-200.pdf
Availability of BYP53-200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BYP53-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYP53-200
Internal Part NumberEIS-BYP53-200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ZETEX
Delivery TimeIn stock, ship BYP53-200 today.
SeriesBYP53-
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount
PackagingTape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for BYP53-200
Alternative Part (Replacement)EIS-BYP53-200
Country of OriginUSA / TAIWAN / Philippines
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ZETEX Product CategoryPOWER IC, Regulators, DIODEs, Transistors
Related LinksBYP5, BYP53-200 Datasheet, Zetex Semiconductors Distributor
BYP53-200 Details Description
Related parts for BYP53-200
RES SMD 475K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 13POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 950MA 116 MOHM datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
MODULE VF GRAPHIC DISPLAY 256X64 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.9V 6W datasheet.pdf