Sullins Connector Solutions RCM36DTBS
RCM36DTBS picture photo
Mfg. Part Number
RCM36DTBS
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RCM36DTBS.pdf
Availability of RCM36DTBS
QUANTITY
RCM36DTBS Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM36DTBS
Internal Part NumberEIS-RCM36DTBS
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM36DTBS
Related LinksRCM3, RCM36DTBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM36DTBS Details Description
Related parts for RCM36DTBS
RES SMD 121 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.60K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf