Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS10-25-E3/TR3
BYS10-25-E3/TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BYS10-25-E3/TR3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 25V 1.5A DO214AC
Datasheet Download
BYS10-25-E3/TR3.pdf
Availability of BYS10-25-E3/TR3
QUANTITY
BYS10-25-E3/TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS10-25-E3/TR3
Internal Part NumberEIS-BYS10-25-E3/TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)25V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 25V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS10-25-E3/TR3
Related LinksBYS10-2, BYS10-25-E3/TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYS10-25-E3/TR3 Details Description
Related parts for BYS10-25-E3/TR3
CONN RECEPT 30POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf