Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS10-35-E3/TR
BYS10-35-E3/TR picture photo
Mfg. Part Number
BYS10-35-E3/TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 35V 1.5A DO214AC
Datasheet Download
BYS10-35-E3/TR.pdf
Availability of BYS10-35-E3/TR
QUANTITY
BYS10-35-E3/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS10-35-E3/TR
Internal Part NumberEIS-BYS10-35-E3/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 35V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS10-35-E3/TR
Related LinksBYS10-3, BYS10-35-E3/TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYS10-35-E3/TR Details Description
Related parts for BYS10-35-E3/TR
CONN CAP FOR SIZE 32 RECEPT datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 5A ROHS datasheet.pdf