Sullins Connector Solutions GCC13DRYN-S13
GCC13DRYN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GCC13DRYN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GCC13DRYN-S13.pdf
Availability of GCC13DRYN-S13
QUANTITY
GCC13DRYN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC13DRYN-S13
Internal Part NumberEIS-GCC13DRYN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC13DRYN-S13
Related LinksGCC13D, GCC13DRYN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC13DRYN-S13 Details Description
Related parts for GCC13DRYN-S13
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MMIC AMP GAAS 17.7-32GHZ datasheet.pdf
IC DAS 12BIT SNGL 28-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
HEADER 13POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
LED 3MM DUAL BI-LEVEL RED,RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
08P LOCATOR PLATE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf