Vishay/Dale RLR07C7501FSRE6
RLR07C7501FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7501FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7501FSRE6.pdf
Availability of RLR07C7501FSRE6
QUANTITY
RLR07C7501FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7501FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C7501FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7501FSRE6
Related LinksRLR07C7, RLR07C7501FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7501FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C7501FSRE6
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 30A 5DFN datasheet.pdf
CONN DSUB 18POS PIN datasheet.pdf