Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS10-35HE3/TR3
BYS10-35HE3/TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BYS10-35HE3/TR3
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 35V 1.5A DO214AC
Datasheet Download
BYS10-35HE3/TR3.pdf
Availability of BYS10-35HE3/TR3
QUANTITY
BYS10-35HE3/TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS10-35HE3/TR3
Internal Part NumberEIS-BYS10-35HE3/TR3
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 35V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS10-35HE3/TR3
Related LinksBYS10-3, BYS10-35HE3/TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYS10-35HE3/TR3 Details Description
Related parts for BYS10-35HE3/TR3
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 250MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 3A datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 274 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf