Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS11-90-E3/TR
BYS11-90-E3/TR picture photo
Mfg. Part Number
BYS11-90-E3/TR
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Datasheet Download
BYS11-90-E3/TR.pdf
Availability of BYS11-90-E3/TR
QUANTITY
BYS11-90-E3/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS11-90-E3/TR
Internal Part NumberEIS-BYS11-90-E3/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 90V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS11-90-E3/TR
Related LinksBYS11-9, BYS11-90-E3/TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYS11-90-E3/TR Details Description
Related parts for BYS11-90-E3/TR
MULTI-PAIR 2COND 22AWG 100' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG RED 1000' datasheet.pdf
IND PB ILLUM RECT LB SER GRN SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V U2J 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf