Sumida Corporation CR43NP-1R4MC
CR43NP-1R4MC picture photo
Mfg. Part Number
CR43NP-1R4MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.4UH 2.52A 56.2 MOHM
Datasheet Download
CR43NP-1R4MC.pdf
Availability of CR43NP-1R4MC
QUANTITY
CR43NP-1R4MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR43NP-1R4MC
Internal Part NumberEIS-CR43NP-1R4MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCR43
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.4µH
Tolerance±20%
Current Rating2.52A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)56.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant112.7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR43NP-1R4MC
Related LinksCR43NP, CR43NP-1R4MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR43NP-1R4MC Details Description
Related parts for CR43NP-1R4MC
IC CNTRLR HOT SWAP 16-SOIC datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 100MA SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 OPEN SN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf