Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS11-90-E3/TR3
BYS11-90-E3/TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BYS11-90-E3/TR3
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Datasheet Download
BYS11-90-E3/TR3.pdf
Availability of BYS11-90-E3/TR3
QUANTITY
BYS11-90-E3/TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS11-90-E3/TR3
Internal Part NumberEIS-BYS11-90-E3/TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014
Standard Package7,500
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 90V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS11-90-E3/TR3
Related LinksBYS11-9, BYS11-90-E3/TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYS11-90-E3/TR3 Details Description
Related parts for BYS11-90-E3/TR3
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf