SiTIME SIT3808AI-D-18EY
SIT3808AI-D-18EY picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AI-D-18EY
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AI-D-18EY.pdf
Availability of SIT3808AI-D-18EY
QUANTITY
SIT3808AI-D-18EY Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AI-D-18EY
Internal Part NumberEIS-SIT3808AI-D-18EY
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AI-D-18EY
Related LinksSIT3808A, SIT3808AI-D-18EY Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AI-D-18EY Details Description
Related parts for SIT3808AI-D-18EY
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PAK50 CONN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
LENS 6POS 40MM ROUND OD 10.7MM datasheet.pdf