Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS11-90-M3/TR
BYS11-90-M3/TR picture photo
Mfg. Part Number
BYS11-90-M3/TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Datasheet Download
BYS11-90-M3/TR.pdf
Availability of BYS11-90-M3/TR
QUANTITY
BYS11-90-M3/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS11-90-M3/TR
Internal Part NumberEIS-BYS11-90-M3/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014
Standard Package1,800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 90V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS11-90-M3/TR
Related LinksBYS11-9, BYS11-90-M3/TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYS11-90-M3/TR Details Description
Related parts for BYS11-90-M3/TR
IC CUR-MODE PWM CONT 8-DIP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.53"L X 3.54"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 279MA 900 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV U2M RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO3 datasheet.pdf