Microchip Technology DSC1101AE2-040.6080T
DSC1101AE2-040.6080T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101AE2-040.6080T
Brief Description
OSC MEMS 40.6080MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101AE2-040.6080T.pdf
Availability of DSC1101AE2-040.6080T
QUANTITY
DSC1101AE2-040.6080T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101AE2-040.6080T
Internal Part NumberEIS-DSC1101AE2-040.6080T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40.608MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101AE2-040.6080T
Related LinksDSC1101AE2, DSC1101AE2-040.6080T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101AE2-040.6080T Details Description
Related parts for DSC1101AE2-040.6080T
IC OSC PROG TIMER 8MHZ 24DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 31C P 30" YEL JACKS datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LJT 37C 37#22D SKT RECP datasheet.pdf
+3 V, Voltage Monitoring uP Supervisory Circuits IC datasheet.pdf