Vishay/Vitramon VJ0402D110KXBAC
VJ0402D110KXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D110KXBAC
Brief Description
CAP CER 11PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D110KXBAC.pdf
Availability of VJ0402D110KXBAC
QUANTITY
VJ0402D110KXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D110KXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D110KXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D110KXBAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D110KXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D110KXBAC Details Description
Related parts for VJ0402D110KXBAC
TRIMMER 1K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 351V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 100W 5V 20A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf