Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS12-90-E3/TR
BYS12-90-E3/TR picture photo
Mfg. Part Number
BYS12-90-E3/TR
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC
Datasheet Download
BYS12-90-E3/TR.pdf
Availability of BYS12-90-E3/TR
QUANTITY
BYS12-90-E3/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS12-90-E3/TR
Internal Part NumberEIS-BYS12-90-E3/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 90V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS12-90-E3/TR
Related LinksBYS12-9, BYS12-90-E3/TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYS12-90-E3/TR Details Description
Related parts for BYS12-90-E3/TR
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 350mA (Switch) Backlight 6-SON (2x2) datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 3.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 29POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
Z-WAVE 500 SERIES 920MHZ REGIONA datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf