Vishay/Dale RNC55H1500BSB14
RNC55H1500BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1500BSB14
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1500BSB14.pdf
Availability of RNC55H1500BSB14
QUANTITY
RNC55H1500BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1500BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1500BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1500BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1500BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1500BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1500BSB14
IC COMP SGL 1.8V R-R INPT SC70-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH ROT SLOT SEAL ESD 2POS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 200MA 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
IC SWITCH SPST CMOS SOT23-5 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf