Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS459B-1500E3/45
BYS459B-1500E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BYS459B-1500E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 6.5A TO263
Datasheet Download
BYS459B-1500E3/45.pdf
Availability of BYS459B-1500E3/45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BYS459B-1500E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS459B-1500E3/45
Internal Part NumberEIS-BYS459B-1500E3/45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)6.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 6.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)350ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 1500V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS459B-1500E3/45
Related LinksBYS459B-, BYS459B-1500E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYS459B-1500E3/45 Details Description
Related parts for BYS459B-1500E3/45
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 22 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf