Vishay Semiconductor/Diodes Division BYS459B-1500SE3/81
BYS459B-1500SE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
BYS459B-1500SE3/81
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 10A TO263AB
Datasheet Download
BYS459B-1500SE3/81.pdf
Availability of BYS459B-1500SE3/81
QUANTITY
BYS459B-1500SE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYS459B-1500SE3/81
Internal Part NumberEIS-BYS459B-1500SE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 6.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)220ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 1500V
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYS459B-1500SE3/81
BYS459B-1500SE3/81 Details Description
Related parts for BYS459B-1500SE3/81
IDC CABLE - MKC60K/MC60G/MPK60K datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2064W/X 6" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf