Vishay Semiconductor/Diodes Division BYV27-600-TAP
BYV27-600-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BYV27-600-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE AVALANCHE 600V 2A SOD57
Datasheet Download
BYV27-600-TAP.pdf
Availability of BYV27-600-TAP
QUANTITY
BYV27-600-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BYV27-600-TAP
Internal Part NumberEIS-BYV27-600-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)250ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-57, Axial
Supplier Device PackageSOD-57
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYV27-600-TAP
Related LinksBYV27-, BYV27-600-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYV27-600-TAP Details Description
Related parts for BYV27-600-TAP
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A DUAL 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUAL SC-SC 1M datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS .100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE10 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf