Vishay Semiconductor/Diodes Division BYV29B-300HE3/81
BYV29B-300HE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
BYV29B-300HE3/81
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 8A TO263AB
Datasheet Download
BYV29B-300HE3/81.pdf
Availability of BYV29B-300HE3/81
QUANTITY
BYV29B-300HE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYV29B-300HE3/81
Internal Part NumberEIS-BYV29B-300HE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYV29B-300HE3/81
Related LinksBYV29B-3, BYV29B-300HE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYV29B-300HE3/81 Details Description
Related parts for BYV29B-300HE3/81
19P MTA156 ASSY 20AWG YEL LF datasheet.pdf
CONN RING TIN 250-300MCM 11/16" datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
HAN GND UNLOCKING PROTECTION datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
FAN BLOWER 75X30MM 24VDC datasheet.pdf