Vishay Semiconductor/Diodes Division BYV29B-400HE3/81
BYV29B-400HE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
BYV29B-400HE3/81
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 8A TO263AB
Datasheet Download
BYV29B-400HE3/81.pdf
Availability of BYV29B-400HE3/81
QUANTITY
BYV29B-400HE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYV29B-400HE3/81
Internal Part NumberEIS-BYV29B-400HE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYV29B-400HE3/81
Related LinksBYV29B-4, BYV29B-400HE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYV29B-400HE3/81 Details Description
Related parts for BYV29B-400HE3/81
FIXED IND 15UH 1.2A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
FERRITE CHIP ARRAY 1000 OHM 0504 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
RES 7.50K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf