Vishay Semiconductor/Diodes Division BYV29B-400HE3/81
BYV29B-400HE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
BYV29B-400HE3/81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 8A TO263AB
Datasheet Download
BYV29B-400HE3/81.pdf
Availability of BYV29B-400HE3/81
QUANTITY
BYV29B-400HE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYV29B-400HE3/81
Internal Part NumberEIS-BYV29B-400HE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYV29B-400HE3/81
Related LinksBYV29B-4, BYV29B-400HE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYV29B-400HE3/81 Details Description
Related parts for BYV29B-400HE3/81
FIXED IND 3.3UH 449MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 8-SOIC datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT 28TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FACEPLATE BLANK GRAY datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CIR 7C 7#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 6POS SMD R/A TIN datasheet.pdf