Vishay Semiconductor/Diodes Division BYW27-200GPHE3/54
BYW27-200GPHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BYW27-200GPHE3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Datasheet Download
BYW27-200GPHE3/54.pdf
Availability of BYW27-200GPHE3/54
QUANTITY
BYW27-200GPHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYW27-200GPHE3/54
Internal Part NumberEIS-BYW27-200GPHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 200V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYW27-200GPHE3/54
Related LinksBYW27-20, BYW27-200GPHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYW27-200GPHE3/54 Details Description
Related parts for BYW27-200GPHE3/54
MMIC AMP 3V 2.9GHZ SOT363 datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA 24-SOP datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2A MINI6-F1 datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 900V RADIAL datasheet.pdf