Orion Fans OD6025-12LB01A
OD6025-12LB01A picture photo
Mfg. Part Number
OD6025-12LB01A
Brief Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6025-12LB01A.pdf
Availability of OD6025-12LB01A
QUANTITY
OD6025-12LB01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6025-12LB01A
Internal Part NumberEIS-OD6025-12LB01A
FamilyDC Fans
SeriesOD6025
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6025-12LB01A
Related LinksOD6025-, OD6025-12LB01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6025-12LB01A Details Description
Related parts for OD6025-12LB01A
REGULATOR -7V 0.55A 3SIP HORZ datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BIT SPANNER SZ8 0.98" datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TVSOP datasheet.pdf
IC LI-ION/POLY BATT CHRGR 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCHLOCK SPDT 4A SOLDER LUG datasheet.pdf
LAMP NEON T-3 3/4 SLIDE BASE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 6POS W/SKTS datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SMT 6MM datasheet.pdf