Vishay Semiconductor/Diodes Division BYW27-400GPHE3/54
BYW27-400GPHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BYW27-400GPHE3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
BYW27-400GPHE3/54.pdf
Availability of BYW27-400GPHE3/54
QUANTITY
BYW27-400GPHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYW27-400GPHE3/54
Internal Part NumberEIS-BYW27-400GPHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package5,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYW27-400GPHE3/54
Related LinksBYW27-40, BYW27-400GPHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYW27-400GPHE3/54 Details Description
Related parts for BYW27-400GPHE3/54
DIODE ARRAY GP 600V 15A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.3V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT323 datasheet.pdf
ADAPTER RS232 BLUETOOTH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf