Vishay Semiconductor/Diodes Division BYWB29-50HE3/81
BYWB29-50HE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
BYWB29-50HE3/81
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 8A TO263AB
Datasheet Download
BYWB29-50HE3/81.pdf
Availability of BYWB29-50HE3/81
QUANTITY
BYWB29-50HE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYWB29-50HE3/81
Internal Part NumberEIS-BYWB29-50HE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 50V
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYWB29-50HE3/81
Related LinksBYWB29-, BYWB29-50HE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYWB29-50HE3/81 Details Description
Related parts for BYWB29-50HE3/81
IDC CABLE - MSC26A/MC26M/MSC26A datasheet.pdf
RES 910 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP BCD T/H 42V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 49VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 444MA 240 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC ADC 24BIT STER 98KHZ 8SOIC datasheet.pdf