Amphenol Aerospace Operations MS27467P23B53S
MS27467P23B53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467P23B53S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467P23B53S.pdf
Availability of MS27467P23B53S
QUANTITY
MS27467P23B53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467P23B53S
Internal Part NumberEIS-MS27467P23B53S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467P23B53S
Related LinksMS27467, MS27467P23B53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467P23B53S Details Description
Related parts for MS27467P23B53S
CAP CER 1.1PF 250V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON A 2.6-3.5MM WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A datasheet.pdf
26500 39C 37#20 2#16 P RECP SS datasheet.pdf
HI FI AND TELEPHONY DUAL CODEC IC datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf