Honeywell Sensing and Productivity Solutions BZ-2R24-A2
BZ-2R24-A2 picture photo
Mfg. Part Number
BZ-2R24-A2
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V
Datasheet Download
BZ-2R24-A2.pdf
Availability of BZ-2R24-A2
QUANTITY
BZ-2R24-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZ-2R24-A2
Internal Part NumberEIS-BZ-2R24-A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesBZ
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque255 ~ 368gf
Release Force113gf
Pretravel0.015" (0.4mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.005" (0.13mm)
Operating Position0.625" (15.9mm)
Mechanical Life20,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 121°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZ-2R24-A2
Related LinksBZ-2R, BZ-2R24-A2 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
BZ-2R24-A2 Details Description
Related parts for BZ-2R24-A2
RES SMD 1.21KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf