Honeywell Sensing and Productivity Solutions BZ-2R24-A2
BZ-2R24-A2 picture photo
Mfg. Part Number
BZ-2R24-A2
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V
Datasheet Download
BZ-2R24-A2.pdf
Availability of BZ-2R24-A2
QUANTITY
BZ-2R24-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZ-2R24-A2
Internal Part NumberEIS-BZ-2R24-A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesBZ
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque255 ~ 368gf
Release Force113gf
Pretravel0.015" (0.4mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.005" (0.13mm)
Operating Position0.625" (15.9mm)
Mechanical Life20,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 121°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZ-2R24-A2
Related LinksBZ-2R, BZ-2R24-A2 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
BZ-2R24-A2 Details Description
Related parts for BZ-2R24-A2
LABEL S LAM DM VNL GRN 1X1.44" datasheet.pdf
COMM PIN 20-16AWG GOLD M-UMNL2 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 11MM VERT 20PPR datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 30POS .100 2 ROW datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR SMD GLASS LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.6A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A TO247 datasheet.pdf