Panasonic Electronic Components ECQ-E2335JBB
ECQ-E2335JBB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2335JBB
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2335JBB.pdf
Availability of ECQ-E2335JBB
QUANTITY
ECQ-E2335JBB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2335JBB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2335JBB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.819" L x 0.413" W (20.80mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.902" (22.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2335JBB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2335JBB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2335JBB Details Description
Related parts for ECQ-E2335JBB
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 3POS datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 120V 23FT CABLE datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf