AVX Corporation BZ055B333ZSB
BZ055B333ZSB picture photo
Mfg. Part Number
BZ055B333ZSB
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 33MF -20% +80% 5.5V SMD
Datasheet Download
BZ055B333ZSB.pdf
Availability of BZ055B333ZSB
QUANTITY
BZ055B333ZSB Order Process
Ship out your order
Specifications of BZ055B333ZSB
Internal Part NumberEIS-BZ055B333ZSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesBestCap® BZ
PackagingBulk
Capacitance33mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)125 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationSolder Tab (s)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseBZ05, 3 Lead
Lead Spacing-
Size / Dimension0.787" L x 0.591" W (20.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZ055B333ZSB
Related LinksBZ055B, BZ055B333ZSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
BZ055B333ZSB Details Description
Related parts for BZ055B333ZSB
TRANS NPN 40V 0.6A SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf