Vishay/Beyschlag BZ114096WZ10238BK1
BZ114096WZ10238BK1 picture photo
Mfg. Part Number
BZ114096WZ10238BK1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 40KV AXIAL
Datasheet Download
BZ114096WZ10238BK1.pdf
Availability of BZ114096WZ10238BK1
QUANTITY
BZ114096WZ10238BK1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZ114096WZ10238BK1
Internal Part NumberEIS-BZ114096WZ10238BK1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated40000V (40kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial - Threaded Terminals
Size / Dimension4.488" Dia x 4.488" L (114.00mm x 114.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZ114096WZ10238BK1
Related LinksBZ114096W, BZ114096WZ10238BK1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
BZ114096WZ10238BK1 Details Description
Related parts for BZ114096WZ10238BK1
BANANA JACK PNL MT GOLD 10PC RED datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 27POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
M2000 SIG HDR datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK SOLDER SLOT PANE datasheet.pdf