Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD17C120P-E3-18
BZD17C120P-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD17C120P-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB
Datasheet Download
BZD17C120P-E3-18.pdf
Availability of BZD17C120P-E3-18
QUANTITY
BZD17C120P-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD17C120P-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZD17C120P-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 91V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageDO-219AB (SMF)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD17C120P-E3-18
Related LinksBZD17C12, BZD17C120P-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD17C120P-E3-18 Details Description
Related parts for BZD17C120P-E3-18
FIXED IND 3.9UH 310MA 520 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf