Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C100P-E3-18
BZD27C100P-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C100P-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB
Datasheet Download
BZD27C100P-E3-18.pdf
Availability of BZD27C100P-E3-18
QUANTITY
BZD27C100P-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C100P-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C100P-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)200 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 82V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageDO-219AB (SMF)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C100P-E3-18
Related LinksBZD27C10, BZD27C100P-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C100P-E3-18 Details Description
Related parts for BZD27C100P-E3-18
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE20S/AE20G/CCE20S datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 9/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 22V 120A 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 70POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC MOSFET MOD 8VSON-CLIP datasheet.pdf
20V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf