Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C120P-HE3-08
BZD27C120P-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C120P-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C120P-HE3-08.pdf
Availability of BZD27C120P-HE3-08
QUANTITY
BZD27C120P-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C120P-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZD27C120P-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)250 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 91V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C120P-HE3-08
Related LinksBZD27C12, BZD27C120P-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C120P-HE3-08 Details Description
Related parts for BZD27C120P-HE3-08
BOX ALUM GRAY 5.99"L X 4.99"W datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 (5 + 4 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC XLATOR LV PECL DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
LED CBI BI-LEVEL T/H datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 493MA 500 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291.6VC R-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf