Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C150P-HE3-18
BZD27C150P-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C150P-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C150P-HE3-18.pdf
Availability of BZD27C150P-HE3-18
QUANTITY
BZD27C150P-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C150P-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C150P-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)300 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 110V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C150P-HE3-18
Related LinksBZD27C15, BZD27C150P-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C150P-HE3-18 Details Description
Related parts for BZD27C150P-HE3-18
CONN RECEPT 12POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA datasheet.pdf
IC CAP DISCHRG 1000V 750NF 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 26A 8TSON datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.57K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf