Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C15P-E3-08
BZD27C15P-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C15P-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 15V 800MW DO219AB
Datasheet Download
BZD27C15P-E3-08.pdf
Availability of BZD27C15P-E3-08
QUANTITY
BZD27C15P-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C15P-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZD27C15P-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±6%
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C15P-E3-08
Related LinksBZD27C1, BZD27C15P-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C15P-E3-08 Details Description
Related parts for BZD27C15P-E3-08
IGBT 600V 34A 100W TO247AC datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 44.736MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC MODULATOR LP/HP 1CH 24-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 650MA 558 MOHM datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M4 datasheet.pdf
CIR BRKR 100A 240VAC 110VDC datasheet.pdf
S2L-SMT3.50/06/180LF3.5 BK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf