Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C160P-HE3-18
BZD27C160P-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C160P-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C160P-HE3-18.pdf
Availability of BZD27C160P-HE3-18
QUANTITY
BZD27C160P-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C160P-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C160P-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)350 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 120V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C160P-HE3-18
Related LinksBZD27C16, BZD27C160P-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C160P-HE3-18 Details Description
Related parts for BZD27C160P-HE3-18
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 165MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 45DEG 4POS 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SERDE PROG UART/I2C 40TQFN datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 PG16 datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf