Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C3V6P-M-18
BZD27C3V6P-M-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C3V6P-M-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M
Datasheet Download
BZD27C3V6P-M-18.pdf
Availability of BZD27C3V6P-M-18
QUANTITY
BZD27C3V6P-M-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C3V6P-M-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C3V6P-M-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C3V6P-M-18
Related LinksBZD27C3, BZD27C3V6P-M-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C3V6P-M-18 Details Description
Related parts for BZD27C3V6P-M-18
IC 1-OF-8 DATA SEL/MUX 16-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRULE 25.0MM 36 BLK 1 = 50PCS datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 34POS M-F 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CORD 3COND BLK ITALY UNSHLD 1.8M datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.38A 80 MOHM TH datasheet.pdf