Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C3V6P-M3-08
BZD27C3V6P-M3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C3V6P-M3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3
Datasheet Download
BZD27C3V6P-M3-08.pdf
Availability of BZD27C3V6P-M3-08
QUANTITY
BZD27C3V6P-M3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C3V6P-M3-08
Internal Part NumberEIS-BZD27C3V6P-M3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageDO-219AB (SMF)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C3V6P-M3-08
Related LinksBZD27C3V, BZD27C3V6P-M3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C3V6P-M3-08 Details Description
Related parts for BZD27C3V6P-M3-08
IC SUPERVISOR CPU 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 20ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
PNL MNT 24V GREEN 5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf