ITT Cannon, LLC MS3108E36-7SWF187
MS3108E36-7SWF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E36-7SWF187
Brief Description
CONN PLUG 47POS CABLE SKT RA
Datasheet Download
MS3108E36-7SWF187.pdf
Availability of MS3108E36-7SWF187
QUANTITY
MS3108E36-7SWF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E36-7SWF187
Internal Part NumberEIS-MS3108E36-7SWF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions47
Shell Size - Insert36-7
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E36-7SWF187
Related LinksMS3108E3, MS3108E36-7SWF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3108E36-7SWF187 Details Description
Related parts for MS3108E36-7SWF187
CONN HEADER VERT 10POS TIN PCB datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 9.1V SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
POE+ GIGA-MCBASIC, 2TX/LX-MM1300 datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf