Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C43P-HE3-18
BZD27C43P-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C43P-HE3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Datasheet Download
BZD27C43P-HE3-18.pdf
Availability of BZD27C43P-HE3-18
QUANTITY
BZD27C43P-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C43P-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C43P-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageDO-219AB (SMF)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C43P-HE3-18
Related LinksBZD27C43, BZD27C43P-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C43P-HE3-18 Details Description
Related parts for BZD27C43P-HE3-18
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 3A DPAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 40A TSDSON-8 datasheet.pdf