Vishay Semiconductor/Diodes Division BZD27C6V2P-M3-18
BZD27C6V2P-M3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZD27C6V2P-M3-18
Brief Description
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3
Datasheet Download
BZD27C6V2P-M3-18.pdf
Availability of BZD27C6V2P-M3-18
QUANTITY
BZD27C6V2P-M3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZD27C6V2P-M3-18
Internal Part NumberEIS-BZD27C6V2P-M3-18
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance-
Power - Max800mW
Impedance (Max) (Zzt)3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZD27C6V2P-M3-18
Related LinksBZD27C6V, BZD27C6V2P-M3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZD27C6V2P-M3-18 Details Description
Related parts for BZD27C6V2P-M3-18
DIODE MODULE 45V 200A TO244AB datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4P3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN WELD TAB 14-18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 12.32MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 15ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf