Rohm Semiconductor UCR18EVHFSR020
UCR18EVHFSR020 picture photo
Mfg. Part Number
UCR18EVHFSR020
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
UCR18EVHFSR020.pdf
Availability of UCR18EVHFSR020
QUANTITY
UCR18EVHFSR020 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR18EVHFSR020
Internal Part NumberEIS-UCR18EVHFSR020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR18EVHFSR020
Related LinksUCR18EV, UCR18EVHFSR020 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR18EVHFSR020 Details Description
Related parts for UCR18EVHFSR020
SIDAC SYM 3CHP 200V 150A TO-220 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21.3X68.2 BLK datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 20ppm 18pF 120 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
PCB SIP SSR 240VAC/3A 3-28VDC RN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf