Recom Power REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC5-243.3SRW/, REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
MOSFET N-CH 150V 22A TO-263AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
HYBRID POWER INS-PASS THRU datasheet.pdf
IC I2C GAMMA/VCOM BUFF 48-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 18POS 5A datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 150.0000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf